Historia gorsetu, czyli gorsety wczoraj i dziś

gorset50s9

Gorsety to część damskiej garderoby, które swoją historię zaczynają już w wieku XIV. Ich podstawowym zadaniem od zawsze było wyeksponowanie i podkreślenie talli, usztywnienie sylwetki, a także – uwydatnienie biustu. Jednak zarówno forma, jak i materiały używane do ich wykonania, zmieniały się na przestrzeni lat i oczywiście miało to związek z pojawiającymi się nowymi ideałami piękna. Gorset miał pomagać wszystkim kobietom w nadawaniu korpusowi idealnego kształtu.

Gdy gorsety pojawiły się w XIV, były w miarę luźne i szyte z różnego typu materiałów. Miały szerokie ramiączka i były sznurowane na plecach. W XVI wieku zmieniono kształt gorsetu – ich celem było wyeksponowanie kobiecego biustu poprzez głęboki dekolt. Z kolei od XVII aż do początków XIX wieku gorsety zaczęły nosić już młode dziewczyny, których ciało nie było jeszcze w pełni ukształtowane, co w połączeniu z ówczesną modą na ciasne sznurowania i mocne usztywnienie, powodujących zmienienie kształtu żeber i wysmuklenie sylwetki, doprowadziło do licznych przypadków deformacji płuc i późniejszych problemów z oddychaniem. Nie lepiej było też później. Aż do wieku XX ideałami piękna były kobiety z płaskim brzuchem oraz bardzo wąską talią. W związku z tym modne stały się gorsety sięgające do połowy bioder, ściskające żebra lub wręcz wyginające je do środka, co skutkowało deformacją narządów wewnętrznych, w tym krwotokami wewnętrznymi, niewydolnością oddechową oraz przedwczesnymi zgonami. Po pierwszej wojnie światowej gorsety praktycznie zniknęły z kobiecej garderoby. Za sprawą feministek wprowadzono w modzie biustonosze.

Obecną formę gorsetów zawdzięczamy Jean-Paul Gaultierowi, projektantowi gorsetowych modeli dla Madonny, która dzięki swojej sławie wprowadziła je na nowo do świata mody. Nie są już one jednak koniecznym elementem garderoby kobiecej, który ma modyfikować ciało. Jego zadaniem jest podkreślenie kobiecych kształtów bez deformacji. Używany jest głównie jako jedna z części bielizny erotycznej, która ma pobudzić zmysły i przyciągnąć uwagę.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *